loader image

Kaynakça

Bu sayfadan İş Güvenliği Eldivenleri hakkında bazı teknik bilgi, kaynakça ve sık sorulan sorulara ulaşabilirsiniz.

Sandy Finish Kaplamalı Eldivenler

Sandy finish kaplamalı eldivenler, genellikle iş güvenliği ve endüstriyel kullanımlar için tasarlanmış el koruyucu ekipmanlardır. “Sandy finish” terimi, eldivenin kumlu veya pürüzlü bir dokuya...

Nitril Kaplamalı Eldivenler

Nitril kaplamalı eldivenler, lateks alerjisi olan bireyler için uygun bir alternatif sunan sentetik bir malzeme olan nitril ile kaplanmış el koruyucu ekipmanlardır. Nitril malzemesi,...

Poliüretan Kaplamalı Eldivenler

Poliüretan kaplamalı eldivenler, iş güvenliği ve endüstriyel kullanımlar için özel olarak tasarlanmış el koruyucu ekipmanlardır. Dayanıklı poliüretan kaplaması, işçilere hafiflik, esneklik, ve kesilmeye karşı...

Çift Kaplamalı Sandy Finish Köpük Eldivenler

“Çift Kaplamalı Sandy Finish Köpük Eldivenler,” iş güvenliği ve endüstriyel kullanımlar için özel olarak tasarlanmış el koruyucu ekipmanlardır. Temel özellikleri çift katmanlı kaplamaya sahip...

Sandy Finish Köpük Nitril Eldivenler:

Bu eldivenlerin öne çıkan özelliği, köpük nitril adı verilen hafif ve esnek bir malzeme ile kaplanmış olmalarıdır. Bu kaplama, eldivenin kullanıcısına özellikle ıslak veya...

Köpük Nitril Kaplamalı Eldivenler

Köpük nitril kaplamalı eldivenler, iş güvenliği ve endüstriyel kullanımlar için tasarlanmış el koruyucu ekipmanlardır. Bu eldivenlerin öne çıkan özelliği, köpük nitril adı verilen hafif...

EN Standartları

EN (Europeane Norm),Avrupa Standartlarının kısaltmasıdır. EN Avrupa Birliği'nde Standartlar arasında harmonizasyonu sağlamak için oluşturulmuştur.

Bu standart, tüm koruyucu eldivenler için geçerli genel gereksinimleri tanımlar:

  • Eldivenin kendisi, kullanıcının zarar görmesi veya yaralanmasına neden olmamalıdır.
  • Eldiven malzemesi pH değeri 3,5 ile 9,5 arasında olmalıdır.
  • Eldiven derisindeki Chrome VI seviyesi 2,9 mg / kg veya altında kalmalıdır.
  • Eldivenin içeriğinde alerjik reaksiyonlara neden olduğu bilinen herhangi bir madde varsa, ürün bilgisinde belirtilmelidir.
  • Eldiven ebatları minimum uzunluğa göre standardize edilmiştir.
  • EN 420: 2003’ün piktogramı yoktur.

Bu standarda göre, aşınma direnci, kesilme direnci, yırtılma direnci, delinme direnci ve darbelere karşı koruma gibi özellikler test edilir. Piktogramla birlikte, dört sayı ve bir veya iki harf görüntülenir. Bu işaretler eldivenin performansını gösterir.

1. Aşınma Direnci

Eldiven malzemesi basınç altında zımpara kağıdı ile aşınmaya maruz kalır. Malzemede delik açmak için gereken dönüş sayısı ölçülür. En yüksek koruma seviyesi 4’tür ve 8,000 devire karşılık gelir.

2. Kesilme Direnci, Darbe Testi

Bu, dönen bir dairesel bıçak için eldiveni kesmek için sabit bir oranda gereken dönüş sayısını ölçer. Sonuç, bir endeks elde etmek için bir referans materyali ile karşılaştırılır. En yüksek koruma seviyesi 5’tir ve bu, 20 endeksine karşılık gelir.

3. Yırtılma Direnci

Eldiven malzemesi kesilir, daha sonra malzemeyi yırtmak için gereken kuvvet ölçülür. Maksimum koruma seviyesi 4’tür ve bu 75 Newton’luk bir kuvvete karşılık gelir.

4. Delinme Direnci

Eldiveni önceden belirlenmiş boyutlara ve belirli hıza (10 cm / dak) sahip bir çiviyle delmek için gereken kuvvet ölçülür. En yüksek koruma seviyesi 4’tür ve 150 Newton’luk bir güce karşılık gelir.

5. Kesilme Direnci, TDM Testi ISO 13997

Temel prensip, kesme direncinin test sırasında uygulanan kuvvet miktarından nasıl etkilendiğini ölçmektir. Testin her bir parçası için yeni bir keskin bıçak kullanılır ve elde edilen ölçüm, bıçağın ne kadar hareket edebileceğidir
Kesmeden önce. Birim milimetredir (mm). Birkaç kesi yapılır ve her kesim için yeni bir bıçak, yeni bir test alanı ve belirli bir kuvvet (ağırlıklar şeklinde) vardır. Farklı ağırlıklar farklı kuvvetlere neden olur ve bu da
kesmeden önce farklı uzunlukları hareket ettirmek için bıçak. Birkaç test yapılır ve spesifik ağırlıklar milimetre cinsinden bir ölçümle ilişkilendirilir. Eldivenin kırıldığı yerde (y) newton değerleri (x) ve mm cinsinden uzunluk şeklinde farklı kuvvetlere dayalı bir grafik oluşturulur. Test
Sonuç, eldiven malzemesine 20 mm’de nüfuz etmek için gereken newton değeridir. En yüksek kesilme koruma seviyesi F, 30 yeniye karşılık gelen F’dir.

6. Darbe Koruması

Darbelere karşı koruma testi, bisikletçiler için EN 13594: 2015 koruyucu eldivenler için standart başına gerçekleştirilir. Korumalı alan test edilir, ancak sınırlı yüzeyi nedeniyle, parmakların etrafındaki alan bu yöntem kullanılarak test edilemez. Darbe kuvveti 5 J ve iletilen kuvvet, en yüksek seviyeye uygun olmalı, bu durumda seviye 1, ≤ 9,0 kN ve ortalama kuvvet ≤ 7,0 kN.

Gıda Teması

Yiyeceklerle temas eden materyaller, yiyecekleri tehlikeli maddelerle kirletmemelidir. 1935/2004 / EC sayılı Tüzük, üretim zinciri boyunca takip ve izleme gerekliliklerini düzenler. Ürünler ayrıca cam / çatal sembolü ile işaretlenmelidir.

Eldivenler, gıda ile temasa girmesi amaçlanan ürünler için üreticinin kalite güvence sistemine gereksinimlerini dayatan, İyi Üretim Uygulamaları (GMP) 20023/2006 sayılı Komisyon Tüzüğü (EC) uyarınca üretilmelidir.

Üzerinde Cam / çatal sembolü bulunan koruyucu eldivenler, yukarıdaki gereklilikleri karşılar ve gıda ile temas halinde kullanılabilir. Eldivenlere eşlik eden kullanıcı talimatında ne tür bir gıda için uyarlandıkları belirtilmiştir.

Activehand ürünlerinin tümü EN standartlarına uygun olarak geliştirilmektedir.

CE Kategorileri

Avrupa’da satılan tüm KKD’ lerin test edilmesine ilişkin düzenlemeler, Avrupa Topluluğu tarafından çıkarılan Kişisel Koruyucu Ekipman Yönergelerine göre gerçekleştirilmektedir. EN standartları, koruyucu özelliklerin nasıl sunulması gerektiğini, CE işaretine ek olarak ürünün nasıl etiketlenmesi gerektiğini ve ürün el kitabında ne bulunması gerektiğini açıklayan test yöntemleri ve gereklilikleri içerir. Bu standartlara uygun ürünler  üzerlerinde CE işareti taşımalı, bunun mümkün olmadığı durumlarda ambalajlarında CE işareti bulunmalıdır.

Bu kategorideki eldivenler, kullanıcıyı minimum riskli işler sırasında oluşabilecek yaralanmalardan ve + 50 santigrat derecenin altındaki sıcak nesnelerden korumayı amaçlamaktadır. Temel tip bahçe ve montaj eldivenleri bu kategoriye girer.

Bu eldiven kategorisi, kullanıcıyı minimum veya çok yüksek olarak sınıflandırılmayan yaralanmalardan korumak içindir. Eldivenler, eldiven koruma özelliklerini gösteren piktogram ile işaretlenmeli ve onaylı bir test enstitüsünde, EN388 standardına göre mekanik koruma değerleri test edilmelidir. Tüm kategori 2 eldivenler, koruyucu geçerliliğini göstermek için Onaylanmış Kuruluşlar tarafından test edilmeli ve sertifikalandırılmalıdır.

Bu kategorideki eldivenler, ölüm veya kalıcı hasarlar gibi çok ciddi sonuçlara neden olabilecek risklere karşı korur. Eldivenler, eldiven koruma özelliklerini gösteren piktogramlarla işaretlenmeli ve akredite bir test enstitüsünde test edilmelidir. Ayrıca, hem tip hem de üretim kontrolü için, korumanın geçerliliğini göstermek üzere bir Onaylanmış Kuruluş tarafından test edilmeli ve sertifikalandırılmış olmaları gerekir.

İplik Tipine Göre
Materyal Özellikleri

Dyneema ipliği, UHMWPE veya UHMW olarak da bilinen Ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilenlerin en yaygın markalarından biridir ve termoplastik polietilenin bir alt kümesindendir. Bu malzemenin moleküler bileşimindeki aşırı uzun zincirlerden dolayı sonuç, çok yüksek darbe dayanımına sahip çok sert bir malzemedir. Dyneema kokusuz, tatsızdır ve toksik değildir. Bu özelliklerin yanı sıra, aynı zamanda: aşındırıcı kimyasallara karşı yüksek dirençli, düşük nem emilimi, kendinden yağlamalı ve aşınmaya karşı oldukça dirençlidir. Çok düşük bir mukavemete sahip bazı düşük karbonlu çeliklere kıyasla, 350K psi kadar yüksek bir dayanıklılığa sahiptir. Otomotiv, metal imalat, cam işleri ve el kesimlerine karşı olağanüstü koruma gerektiren diğer endüstriler için idealdir. Malzeme aynı zamanda güvenlik eldivenlerinde kullanılan normal elyaflardan 25 kat daha fazla aşınmaya karşı dayanıklıdır.

“Ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen (UHMWPE)” olarak da bilinen yüksek performanslı polietilen, elastik, dayanıklı ve hafif bir malzemedir. HPPE, eldivenlerin mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlayan en iyi kesim direnci ve aşınma direncini sağlar. Oksitleyici asitler dışında aşındırıcı kimyasallara karşı oldukça dirençlidir.

 

Naylon, poliamid fiberin ticari adıdır. Bu sentetik elyaf esnektir, dayanıklıdır ve aşınmaya ve kimyasal reaktiflere karşı çok dirençlidir. Diğer sentetik malzemelerden daha iyi nem emme özellikleri sunar. Naylon güneş ışığına karşı hassastır ve sarımsı bir renk tonu elde eder, bu nedenle genellikle diğer liflerle karıştırılır.

 

Pamuk (CO), yumuşak, hava geçirgen tekstil üretimine uygun, genellikle ipliğe işlenen bir bitkidir. Dokuma veya örme pamuklu tekstiller büyük nem emiciliğe sahiptir ve yıkanması kolaydır. Elektrik yükü almaz ve özelliklerini 150 ° C’ye kadar korur. Bu nedenle, cilde doğrudan temas eden giysiler için mükemmeldir. Pamuk tekstilinin önerilen yıkama sıcaklığı 60 ° C’ye kadardır. Pamuk, farklı sentetik ipliklerle, özellikle kumaşın dayanıklılığını ve ömrünü garanti eden polyester ve poliamid ile karıştırılır. Pamuk lifi elastik değildir, bu nedenle çoğu zaman elastan ile karıştırılır.

Poliamid, sürtünmeye karşı son derece dirençli (pamuktan yaklaşık 10 kat, yünden 20 kat fazla) sentetik elyaftır. Poliamid lifi çok gergin ve statik yüke karşı dayanıklıdır. Çok hafif, neredeyse su geçirmez, kırışmaz ve dayanıklıdır. Poliamid aleve dayanıklı değildir ve ayrıca yanarken erir. Bu nedenle poliamid, dayanıklılık ve ömrünü artıran doğal elyaflarla sıklıkla karıştırılır. En popüler poliamid türü naylondur.

Polyester (PES), petrolden üretilen, yaygın olarak kullanılan sentetik bir hetero zincir polimeridir. Bu lif sürtünmeye karşı dirençli, neredeyse kırışıksız, dayanıklıdır ve nemi emmez. Polyester, dayanıklılığı, yumuşaklığı ve parlaklığı arttırmak ve dokuma veya örme kumaşların kıvrılmasını azaltmak için genellikle yün, pamuk veya keten ile karıştırılır.

 

Spandex, ABD’de standart hale getirilmiş olan elastomerik fiberin adıdır. ISO standardına göre bu elyaf elastan olarak adlandırılır. Elastan, en az% 85 poliüretandan oluşan sentetik elastomerik fiberdir. Elastiktir ve ilk uzunluğunun üç katına gerildiğinde bile, gerilme kuvveti ortadan kalktıktan hemen sonra kumaş hemen orijinal haline döner. Bu lifin monofilament veya multifilament iplikleri, farklı lif bileşimlerinin bileşenleri olarak kullanılır.

 

Kaplama Tipine Göre
Materyal Özellikleri

Nitril sentetik bir kauçuktur. Çok dayanıklıdır ve kuru, ıslak ve yağlı ortamlarda iyi bir tutuş sağlar. Köpüklü nitrilin üretim işlemi sırasında kullanılan çözücü buharlaşır ve kaplamada küçük delikler oluşur. Bu küçük delikler su ve buharın geçmesine izin verir ve eldiveni çok esnek ve konforlu hale getirir. Nitril hem yağ hem de solventlere dayanabilir.

Lateks doğal kauçuktur. Çok yüksek elastikiyet, yüksek dayanıklılık ve çok iyi kuru ve ıslak kavrama özelliği vardır. Alkol ve suda çözünür kimyasallara karşı direnci yüksektir. Lateks, hassas kişiler için hem üretim hem de kullanım sırasında alerjik reaksiyonlara neden olabilen doğal bir protein içerir.

Poliüretan (PU), hem örme bir eldiven astarında kaplama olarak, hem de ince tekstil malzemelerinde kaplama olarak kullanılabilir. Suni deri olarak adlandırıldığından, genellikle deri taklidi olarak kullanılır. PU, el becerisi, iyi kuru ve ıslak tutuş sağlayan ve düşük sıcaklıklarda hala esnek olan ince bir kaplamadır.

PVC

PVC bir plastiktir. PVC’deki eldivenler hem kuru hem de ıslak ortamlarda iyi bir dayanıklılığa ve iyi bir tutuşa sahiptir. Suda çözünen bazı kimyasal maddelere karşı iyi korur, ancak organik çözücülere karşı sınırlı bir koruma sağlar.

Hala merak ettikleriniz mi var? Uzmanlarımıza danışın.

Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiiz.